Gentofte tirsdag – afholdte møder

Her ser du de seneste møder og arrangementer:

10.03.2020

Ulrik Friis: Svæveflyvning

Den ultimative oplevelsessport

 

Forestil dig, at du alene ved hjælp af naturens kræfter kan flyve langt og højt over landskabet! Umuligt? Nej, det er hverdag for svæveflyvepiloter.

Ulrik Friis fra styregruppen fortæller om svæveflyvning – den ultimative oplevelsessport, hvor alene udsigten er nok til, at man aldrig mister lysten til at svæveflyve.

Ved at udnytte opadgående luftstrømme kan du i et moderne svævefly tilbagelægge lange strækninger, krydse landsdele og holde dig i luften i mange timer. Svæveflyvning åbner en verden af spændende oplevelser, hvor du selv sidder i førersædet.

25.02.2020

”Du skal le og filosofere”

Om autonom tænkning

Vores medlem Arne Mørch fortæller om autonom tænkning.
Det er svært at blive voksen, fordi man dermed selv skal vælge og selv skal tage ansvar. For mange er det nemmere at lade andre bestemme over sig for eksempel gennem religion, tradition eller gennem andre mennesker.  I antikken opstod der imidlertid tanker om at man faktisk godt selv kunne. Det hele byggede først og fremmest på verdens første atomteori, og filosoffen Epikur tog fat på at udforme det hele i praksis. Det førte til utrolige indsigter, tanker som har domineret verden lige siden gennem humanismen og demokratiet.
Herhjemme er Poul Henningsen og Ivan Malinowski inspirerende eksempler på den autonome tænkning. Men pas på! Foredraget vil indeholde både oplysende og provokerende eksempler på den måde at tænke på.

18.02.2020

Dialog i interessegrupper

Vi samles igen ved borde opdelt efter interessegrupper og fortsætter samtalerne fra 14.01.2020.
Vær med i dialogen – også selv om du ikke var med sidst. Vi fastholder emnerne denne gang – men vil senere etablere møder med andre emneborde.

Emnerne er:
Arkitektur.
Historie
Musik – jazz – klassisk
Politik
Rejser/kultur
Samfund
Økonomi

11.02.2020

Klokken 10.45 til 13.00

Besøg i den københavnske synagoge

 

Synagogen er ejet af Det Mosaiske Troessamfund, der i 2014 skiftede navn til Det Jødiske Samfund i Danmark, og som udøver en ortodoks praksis.

Synagogen i Krystalgade blev indviet i 1833, og i 1885 blev bygningen tilføjet et port- og trappehus, som skabte det nuværende indgangsparti. Der er plads til 420 mænd og 256 kvinder i synagogen, hvor sidstnævnte har sæde på balkonen efter gammel jødisk skik. 

04.02.2020

Overenskomstforhandlinger i Danmark

– set indefra

Vores medlem Jørgen Vorsholt var DA formand fra 2002 til 2011 og formand for Entreprenørforeningen (nu dansk Byggeri) fra 1998-2002. Jørgen har således deltaget i flere overenskomsters tilblivelse.

Med sin personlige erfaring giver han os et indblik i processen, forhandlingernes planlægning og gennemførelse, hovedorganisationernes og forligsinstitutionens roller.

28.01.2020

Jens Hage

Hvad der kan tænkes,

kan tegnes

Vi får besøg af Jens Hage – kendt fra Berlingske, hvor han siden 1980 med sin karakteristiske streg har leveret dagens tegning med sin vinkel på dagsaktuelle begivenheder.

Jens Hages indlæg handler dels om hans liv som tegner, og dels om hvad der sker i hjernen, når vi skal have idéer på kommando. Hjernens evne til at danne billeder – hvad der forsinker, og hvad der befordrer, forskellen på at tænke lodret og vandret og glæden ved at bo i et land, hvor ofrene kan grine med.

Jens Hage kommer ind på kategorierne karikatur, illustration og politisk satire.

 

21.01.2020

Egon Clausen

Rejsen fra Vestjylland til Charlottenlund

Forfatteren Egon Clausen er født og opvokset på en hedegård i det yderste Vestjylland. Hjemmet var stærkt præget af Indre Mission. I 35 år har han virket som programmedarbejder og redaktør på P1 i Danmarks Radio og har et omfattende forfatterskab bag sig. PÅ mødet tirsdag 21. januar fortæller han om rejsen fra Vestjylland til Charlottenlund, hvor han nu bor.

14.01.2020

Dialog i interessegrupper

Der er rigtig mange interesser og emner, der binder os sammen i Hemingway Club.

Vi skal lære mere om hinanden – og udveksle ideer om, hvilke indlæg og aktiviteter, der kan komme ud af de mange fælles kontaktflader.

Mødet er en god anledning til at skabe nye venner – og give input til fremtidige aktiviteter i klubben.

07.01.2020

Boldens Magi

med Jan Poulsen

Bolden er verdens bedste legetøj og fodbold er verdens mest populære spil. Jan Poulsen tidligere fodboldspiller og træner for bl. a. Frem og assistent for Richard Møller Nielsen fortæller om fodbold og følelser: fællesskab, glæde, tristhed, nationalfølelse, kammeratskab, job, oplevelser og meget mere. Jan Poulsen har oplevet det hele – ikke mindst at blive Europamester i 1992.

Jan Poulsen har været i mere end 125 lande og fortæller om, hvordan det at arbejde og bo i forskellige lande – forskellige kulturer – og hvordan det har påvirket hans syn på den verden vi lever i og områder som uddannelse, korruption, integration, ytringsfrihed, klima m.m.

17.12.2019

Hemingway Clubs Julefrokost

Frivilligcentret Hellerup, Store sal i stuen

Klokken 12.00 – 15.30

Der vil blive pyntet op til jul, være julemusik med såvel danske som udenlandske melodier, vi kan synge med på, godt belagt smørrebrød, øl, snaps, sodavand samt kaffe med ost.

Der vil blive musikalsk underholdning såvel som en lille runde quiz, hvor vi kæmper bordvis (6 mands) mod hinanden om en sød personlig præmie til vinderbordet.

Prisen er holdt på kr. 125,- pr. person. Julefrokosten er KUN for medlemmer.

10.12.2019

Min tid i finansverdenen

Vores medlem Michael Hogrefe vil berette om sin tid i vekselererbranchen, Finansbanken og Danske Bank, og specielt om de to første steder. Det var i en anden tid, og enkelte af de ting, vi foretog os dengang, vil nok i dag betragtes som ulovlige. Det var mindre arbejdspladser, og Michael kom forholdsvis tæt på ledelsen de pågældende steder og fik indblik i mange spændende detaljer og utraditionelle metoder.

03.12.2019

Alkohol et lovligt rusmiddel

Indlæg ved vores medlem Poul Schlichting:

Næsten alle folkeslag har gennem tiderne formået udvikling af alkohol.

Danmark er blandt lande med størst indtag. Seneste 30-40 år har det samlede indtag været stigende dog med en vis tendens til stabilisering de senere år. Betydningen af disse fakta vil blive gennemgået set fra en leverlæges erfaring uden moralisering!

26.11.2019

Besøg i Mærsk Tower

 

Det nye fyrtårn på Københavns Universitet, Mærsk Tårnet, ligger på Nørrebro midt i København og markerer et nyt kapitel for den sundhedsvidenskabelige forskning i Danmark. De ca. 10.000 forskere og studerende ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet har i 2017 fået 42.700 m2 ultramoderne faciliteter til forskning og undervisning i sygdomme og sundhed.

Vi kommer ind bag facadens 3300 kobberskodder og helt ind på laboratorieetagerne. Vi oplever prisvindende arkitektur med imponerende auditorier og hyggelige studiekroge og et kig ud over byen – og til Sverige – fra 75 meters højde. Du kan også se et 168 timer langt videoværk i Mærsk Tårnets foyer og komme med ned i Panums kældergange til kunstneren Poul Gernes’ farveeksplosioner.

19.11.2019

Solformørkelse, Jens Buus

Totale solformørkelser indtræffer mindre end en gang om året, og totaliteten er kun synlig i et smalt område. Det er en fantastisk oplevelse, og derfor et yndet rejsemål for tusindvis af entusiaster. Jenn Buus foredrag vil især handle om hans egne oplevelser af de totale solformørkelser i marts 2015 og august 2017.

12.11.2019

Oplevelser med lovgivningsarbejde

– erfaringer fra etableringen af den nye taxalov

Vores medlem Uffe Christensen har udgangspunkt i Taxibranchen, hvor han fortsat er aktiv gennem mere end 50 år.

De seneste 5 år har Uffe været formand for BTI (ByTaxiernes Interesseorganisation), og herigennem var han relativt tæt på lovgiverne – Transportministeren, embedsværket og trafikordførerne. I et historisk tilbageblik giver han baggrunden for udviklingen, samt politikernes ønsker i forbindelse med lovgivningsarbejdet.

Branchen er udskældt, og den har slidt svært på sit renommé gennem en årrække.
Det er en lav-indkomst branche, som rummer mange med anden etnisk baggrund end dansk og de frie fugle.

Uffe fortæller om sine oplevelser, og selv om Uffe i øvrigt er glad og positiv, fylder følelsen af nedslåethed dog også en del.

05.11.2019

40 forrygende år i dansk film

Ib Tardini fortæller om 40 års succeser, storhedsvanvid, fiaskoer, konkurser, brug og misbrug af børne/ungdomsskuespillere. Vi hører, hvordan dansk film gennem årene er blevet professionaliseret, internationaliseret og samtidig har gennemgået en rivende teknologisk udvikling.

Hør om gode og dårlige samarbejder med periodens bedste instruktører – fra Nils Malmros, Bille August, Søren Kragh¬Jacobsen og Erik Clausen ¬ til Lone Scherfig, Lars von Trier, Annette K. Olesen og Per Fly.

Vi følger film som Kundskabens træ, Tro, håb & kærlighed, Italiensk for begyndere og Bænken fra de første spæde samtaler, over optagelserne¬ til biograflancering og filmfestivaldeltagelse rundt om i verden.

29.10.2019

Hamad Bin Khalifa moskeen

 

 Vi blev vist rundt af en guide og fik oplysninger om moskeen og om Islam. 

22.10.2019

Kriminalpræventivt arbejde

Vores medlem Harun Y. Rubin vil fortælle lidt om sin baggrund og  tid i Københavns politi med særlig vægt på det kriminalpræventive arbejde. Herunder vil vi høre om et projekt i Tingbjerg og indsatsen på Indre Nørrebro.

15.10.2019


Vinduets historie


Vi besøger VILLUM Window Collection, der har en samling på cirka 300 historiske vinduer fra 1600-tallet og frem til i dag. Udstillingen dokumenterer og formidler vinduets historie og dets betydning for menneskers livskvalitet og adgang til lys, luft og udsyn.

08.10.2019

Udstationering og problemløsning i London og Jeddah, Saudi Arabien

Bjørn Nakskov Petersen, medlem af onsdagsklubben, fortæller om det at blive udstationeret i henholdsvis England og Saudi Arabien og de kulturforskelle man møder på jobbet og privat

01.10.2019

Gentofte Kommune i fortid og nutid

Flemming Noes-Rasmussen, formand for Lokalhistorisk Forening i Gentofte, fortæller om udviklingen i kommunen. Vi får historien om de engelske rækkehuse i Klampenborg og andre eksempler fra lokalområder i kommunen. Vi hører om foreningens bøger om kommunens historie og udvikling – og får ideer til mulige vandreture i kommunen, som kunne indgå i klubbens fremtidige program.

24.09.2019

Blekingegadebanden

Finn Orbe fortæller om Blekingegade banden baseret på bøgerne af Peter Øvig Knudsen og Jørn Moos.

Blekingegade banden huserede i perioden fra omkring 1970 til de blev arresteret den 13/4-1989, og vi skal høre om den ideologiske baggrund bag dannelsen af denne gruppe, hvor Gotfred Appel var ophavsmanden og den åndelige leder indtil han blev udrenset , dens  etablering af nødvendige kontakter med PFLP, deres forskellige lovlige og ulovlige aktiviteter samt deres fortsatte ”legitimerede” støtte til Fronten. Vi kommer også til at høre om deres etiske og moralske overvejelser, deres opgør med dels Godfred Appel samt de tab, som gjorde gruppen til en endog meget homogen enhed og endeligt om samfundets forsøg på at jagte dem.

17.09.2019

Experimentarium

– fra en vild ide til virkelighed

Vores medlem Jannik Johansen har været så heldig at være involveret i Experimentariums fødsel og udvikling fra de første spæde tanker og ideer i begyndelsen af 1980’erne til stiftelse af selve fonden bag, ansættelse af den første direktør, prøveudstilling i Trianglen, og fundraising frem til åbningen i januar 1991. Fra 1986 til 2016 var Jannik fondens formand.

Bag selve tanken og udviklingen stod en række personer, fremfor alt lrs. Esben Dragsted, udviklingschef Nils Hornstrup og direktør Asger Høeg. Der var mange sten på vejen, og man var tæt på sommetider at give op, men er hver gang blev ideen reddet på målstregen.

Jannik gav os denne forunderlige og mærkelige historie – som nærmest er et eventyr….

10.09.2019

Kunstig intelligens

Kunstig intelligens – hvad er det, hvad betyder det for os, og hvordan styrer vi det?

Indlæg ved Sven Kolstrup, cand.merc. Tidligere direktør hos IBM Danmark. 30+ år i IT-branchen. Nu selvstændig ledelses rådgiver og foredragsholder

03.09.2019 

Samtalesalon

 

 

Fælles dialog i grupper om udvalgte emner – med inspiration til fremtidige aktiviteter i klubben

27.08.2019

Hans Toft – Gentofte Kommune

Hans Toft fortalte os om sit syn på det politiske billede internationalt og lokalt. Vi fik erfaringer fra hans arbejde som borgmester i Gentofte siden 1993. Hvad har skabt den situation kommunen står i idag – og hvordan tegner fremtiden sig? Hvilke udefra kommende krav og ændringer kan påvirke kommunen – og hvilke planer og projekter har prioritet.
Der var efterfølgende mulighed for spørgsmål og dialog med borgmesteren.Efter borgmesterens besøg fortsatte vi dialogen internt.

 

20.08.2019
Sidste Balkan krig – min personlige viden og forvirring?

Vores medlem Vojo Radosavljevic, der er født 1941 i det tidligere Jugoslavien og kom til Danmark i 1967, fortæller sin historie om udviklingen.

Vojo fortæller sin historie om udviklingen og giver os viden om national sammensætning, familiemønstre, politisk orientering, religiøs tilhørighed og mentalitet i daværende Jugoslavien. Som tolk hos Dansk Røde Kors, da de bosniske flygtninge kom i tusindtal til Danmark, har Vojo hørt adskillige rystende historier. Også Vojos families fortællinger giver direkte viden om hændelsernes dramatiske forløb i de kritiske år.

Vojo håber, at hans fortælling kan bidrage til bedre forståelse af, hvad er hvad, hvem er hvem og hvordan et land kan ende i en så grusom og voldelig konflikt. Så vi måske kan forstå grunden til og forløbet af denne krig,

11.06.2019 


“Fra optimistjolle til Kongeskib”
af redaktør på Politiken Erik Schnettler.

Hans foredrag var et causeri om et broget og spændende liv som journalist med glimt af livet bag kulisserne på slot og i hytte.  Erik Schnettler lavede også selv programmer bl. a. en del om kongehuset, hvor han interviewede en stribe af de kongelige og i Hong Kong lavede et stort program om og med den kommende Prinsesse Alexandra. Sluttede karrieren af med nogle år som redaktør af navne stoffet på Politiken og skriver fortsat navneartikler. 

04.06.2019

IT sikkerhed

Ulrik Friis, pensioneret IT sikkerhedschef
giver gode råd

Har du Windows 10? Få tips til at gøre den hurtigere og mere sikker. Hvad er virus, spyware, malware, scareware, rootkit, crapware? Og hvordan slipper jeg af med det?
Spam, scam, phishing, hoax – alt hvad der kommer via mail, og hvordan man beskytter sig.
3 basale regler til at holde din computer sikker.
Hvad gør jeg, hvis min computer bliver “smittet”? Hvordan opdager jeg det? Kan jeg fjerne det?

28.05.2019

Klima

Bedsteforældrenes Klimaaktion holder foredrag

Allerede da vi var unge, blev klimaet debatteret, men politikerne ignorerede det mere eller mindre. I dag har vores børnebørn skarpt fokus på klimaudviklingen, da de har forstået, at det gælder deres fremtid. Fredag 15. marts droppede de skolen og demonstrerede i 20 byer for at regeringen skulle overholde Paris aftalens klimamål.

21.05.2019  kl. 10.45-12.00
Besøg på A. P. Møller Museet

Mødested: Nordre Toldbod 2,
København K
(lige ved siden af Esplanaden 50) 

Vi besøgte A.P. Møller – Mærsk Museet, hvor selskabets historiker og leder af arkivet  orienterede om generationerne af Mærsk-familien og hovedpunkterne i 115 års erhvervshistorie. Præsentationen inkluderede også information om A.P. Møller fondene og den fremtidige ejerstruktur, ligesom vi hørte om selskabets historie på Esplanaden 50, som i dag er arbejdsplads for næsten 2.000 mennesker. Der var lejlighed til at stille spørgsmål og bese Museets udstillinger.


14.05.2019

Mit liv som krigskirurg under Desert Storm, Bosnien og Kabul

Ebbe Dag Christensen gav os et spændende foredrag om betingelserne som udstationeret kirurg i fremmede kulturer og blandt personale fra andre nationer.

 


07.05.2019
Samtalesalon

Styregruppen for Hemingway Club Tirsdag præsenterede planer og tanker for klubben – og vi fik alle lejlighed til at lære hinanden bedre at kende – samtalegrupper, hvor ideer til klubbens aktiviteter blev debatteret.

30.04.2019  

Hvorfor er vi nu, som vi er?
Den personlighed vi hver især udvikler
– hvad skyldes den? Arv eller miljø?

Ebbe Taudorf er pensioneret overlæge. Ebbe gennemgik lidt om det menneskelige genom. Derefter så vi  filmen “Genetic me” af og med neurobiolog, videnskabsjournalist og forfatter Lone Frank. Læs mere Klik her.

15.02.2019
Opstartsmøde, som du kan læse mere via dette link: Referat – startmøde 15.02.19.