Gentofte tirsdag – afholdte møder

Her ser du de seneste møder og arrangementer.

12.11.2019

Oplevelser med lovgivningsarbejde

– erfaringer fra etableringen af den nye taxalov

Vores medlem Uffe Christensen har udgangspunkt i Taxibranchen, hvor han fortsat er aktiv gennem mere end 50 år.

De seneste 5 år har Uffe været formand for BTI (ByTaxiernes Interesseorganisation), og herigennem var han relativt tæt på lovgiverne – Transportministeren, embedsværket og trafikordførerne. I et historisk tilbageblik giver han baggrunden for udviklingen, samt politikernes ønsker i forbindelse med lovgivningsarbejdet.

Branchen er udskældt, og den har slidt svært på sit renommé gennem en årrække.
Det er en lav-indkomst branche, som rummer mange med anden etnisk baggrund end dansk og de frie fugle.

Uffe fortæller om sine oplevelser, og selv om Uffe i øvrigt er glad og positiv, fylder følelsen af nedslåethed dog også en del.

05.11.2019

40 forrygende år i dansk film

Ib Tardini fortæller om 40 års succeser, storhedsvanvid, fiaskoer, konkurser, brug og misbrug af børne/ungdomsskuespillere. Vi hører, hvordan dansk film gennem årene er blevet professionaliseret, internationaliseret og samtidig har gennemgået en rivende teknologisk udvikling.

Hør om gode og dårlige samarbejder med periodens bedste instruktører – fra Nils Malmros, Bille August, Søren Kragh¬Jacobsen og Erik Clausen ¬ til Lone Scherfig, Lars von Trier, Annette K. Olesen og Per Fly.

Vi følger film som Kundskabens træ, Tro, håb & kærlighed, Italiensk for begyndere og Bænken fra de første spæde samtaler, over optagelserne¬ til biograflancering og filmfestivaldeltagelse rundt om i verden.

29.10.2019

Hamad Bin Khalifa moskeen

 

 Vi blev vist rundt af en guide og fik oplysninger om moskeen og om Islam. 

22.10.2019

Kriminalpræventivt arbejde

Vores medlem Harun Y. Rubin vil fortælle lidt om sin baggrund og  tid i Københavns politi med særlig vægt på det kriminalpræventive arbejde. Herunder vil vi høre om et projekt i Tingbjerg og indsatsen på Indre Nørrebro.

15.10.2019


Vinduets historie


Vi besøger VILLUM Window Collection, der har en samling på cirka 300 historiske vinduer fra 1600-tallet og frem til i dag. Udstillingen dokumenterer og formidler vinduets historie og dets betydning for menneskers livskvalitet og adgang til lys, luft og udsyn.

08.10.2019

Udstationering og problemløsning i London og Jeddah, Saudi Arabien

Bjørn Nakskov Petersen, medlem af onsdagsklubben, fortæller om det at blive udstationeret i henholdsvis England og Saudi Arabien og de kulturforskelle man møder på jobbet og privat

01.10.2019

Gentofte Kommune i fortid og nutid

Flemming Noes-Rasmussen, formand for Lokalhistorisk Forening i Gentofte, fortæller om udviklingen i kommunen. Vi får historien om de engelske rækkehuse i Klampenborg og andre eksempler fra lokalområder i kommunen. Vi hører om foreningens bøger om kommunens historie og udvikling – og får ideer til mulige vandreture i kommunen, som kunne indgå i klubbens fremtidige program.

24.09.2019

Blekingegadebanden

Finn Orbe fortæller om Blekingegade banden baseret på bøgerne af Peter Øvig Knudsen og Jørn Moos.

Blekingegade banden huserede i perioden fra omkring 1970 til de blev arresteret den 13/4-1989, og vi skal høre om den ideologiske baggrund bag dannelsen af denne gruppe, hvor Gotfred Appel var ophavsmanden og den åndelige leder indtil han blev udrenset , dens  etablering af nødvendige kontakter med PFLP, deres forskellige lovlige og ulovlige aktiviteter samt deres fortsatte ”legitimerede” støtte til Fronten. Vi kommer også til at høre om deres etiske og moralske overvejelser, deres opgør med dels Godfred Appel samt de tab, som gjorde gruppen til en endog meget homogen enhed og endeligt om samfundets forsøg på at jagte dem.

17.09.2019

Experimentarium

– fra en vild ide til virkelighed

Vores medlem Jannik Johansen har været så heldig at være involveret i Experimentariums fødsel og udvikling fra de første spæde tanker og ideer i begyndelsen af 1980’erne til stiftelse af selve fonden bag, ansættelse af den første direktør, prøveudstilling i Trianglen, og fundraising frem til åbningen i januar 1991. Fra 1986 til 2016 var Jannik fondens formand.

Bag selve tanken og udviklingen stod en række personer, fremfor alt lrs. Esben Dragsted, udviklingschef Nils Hornstrup og direktør Asger Høeg. Der var mange sten på vejen, og man var tæt på sommetider at give op, men er hver gang blev ideen reddet på målstregen.

Jannik gav os denne forunderlige og mærkelige historie – som nærmest er et eventyr….

10.09.2019

Kunstig intelligens

Kunstig intelligens – hvad er det, hvad betyder det for os, og hvordan styrer vi det?

Indlæg ved Sven Kolstrup, cand.merc. Tidligere direktør hos IBM Danmark. 30+ år i IT-branchen. Nu selvstændig ledelses rådgiver og foredragsholder

03.09.2019 

Samtalesalon

 

 

Fælles dialog i grupper om udvalgte emner – med inspiration til fremtidige aktiviteter i klubben

27.08.2019

Hans Toft – Gentofte Kommune

Hans Toft fortalte os om sit syn på det politiske billede internationalt og lokalt. Vi fik erfaringer fra hans arbejde som borgmester i Gentofte siden 1993. Hvad har skabt den situation kommunen står i idag – og hvordan tegner fremtiden sig? Hvilke udefra kommende krav og ændringer kan påvirke kommunen – og hvilke planer og projekter har prioritet.
Der var efterfølgende mulighed for spørgsmål og dialog med borgmesteren.Efter borgmesterens besøg fortsatte vi dialogen internt.

 

20.08.2019
Sidste Balkan krig – min personlige viden og forvirring?

Vores medlem Vojo Radosavljevic, der er født 1941 i det tidligere Jugoslavien og kom til Danmark i 1967, fortæller sin historie om udviklingen.

Vojo fortæller sin historie om udviklingen og giver os viden om national sammensætning, familiemønstre, politisk orientering, religiøs tilhørighed og mentalitet i daværende Jugoslavien. Som tolk hos Dansk Røde Kors, da de bosniske flygtninge kom i tusindtal til Danmark, har Vojo hørt adskillige rystende historier. Også Vojos families fortællinger giver direkte viden om hændelsernes dramatiske forløb i de kritiske år.

Vojo håber, at hans fortælling kan bidrage til bedre forståelse af, hvad er hvad, hvem er hvem og hvordan et land kan ende i en så grusom og voldelig konflikt. Så vi måske kan forstå grunden til og forløbet af denne krig,

11.06.2019 


“Fra optimistjolle til Kongeskib”
af redaktør på Politiken Erik Schnettler.

Hans foredrag var et causeri om et broget og spændende liv som journalist med glimt af livet bag kulisserne på slot og i hytte.  Erik Schnettler lavede også selv programmer bl. a. en del om kongehuset, hvor han interviewede en stribe af de kongelige og i Hong Kong lavede et stort program om og med den kommende Prinsesse Alexandra. Sluttede karrieren af med nogle år som redaktør af navne stoffet på Politiken og skriver fortsat navneartikler. 

04.06.2019

IT sikkerhed

Ulrik Friis, pensioneret IT sikkerhedschef
giver gode råd

Har du Windows 10? Få tips til at gøre den hurtigere og mere sikker. Hvad er virus, spyware, malware, scareware, rootkit, crapware? Og hvordan slipper jeg af med det?
Spam, scam, phishing, hoax – alt hvad der kommer via mail, og hvordan man beskytter sig.
3 basale regler til at holde din computer sikker.
Hvad gør jeg, hvis min computer bliver “smittet”? Hvordan opdager jeg det? Kan jeg fjerne det?

28.05.2019

Klima

Bedsteforældrenes Klimaaktion holder foredrag

Allerede da vi var unge, blev klimaet debatteret, men politikerne ignorerede det mere eller mindre. I dag har vores børnebørn skarpt fokus på klimaudviklingen, da de har forstået, at det gælder deres fremtid. Fredag 15. marts droppede de skolen og demonstrerede i 20 byer for at regeringen skulle overholde Paris aftalens klimamål.

21.05.2019  kl. 10.45-12.00
Besøg på A. P. Møller Museet

Mødested: Nordre Toldbod 2,
København K
(lige ved siden af Esplanaden 50) 

Vi besøgte A.P. Møller – Mærsk Museet, hvor selskabets historiker og leder af arkivet  orienterede om generationerne af Mærsk-familien og hovedpunkterne i 115 års erhvervshistorie. Præsentationen inkluderede også information om A.P. Møller fondene og den fremtidige ejerstruktur, ligesom vi hørte om selskabets historie på Esplanaden 50, som i dag er arbejdsplads for næsten 2.000 mennesker. Der var lejlighed til at stille spørgsmål og bese Museets udstillinger.


14.05.2019

Mit liv som krigskirurg under Desert Storm, Bosnien og Kabul

Ebbe Dag Christensen gav os et spændende foredrag om betingelserne som udstationeret kirurg i fremmede kulturer og blandt personale fra andre nationer.

 


07.05.2019
Samtalesalon

Styregruppen for Hemingway Club Tirsdag præsenterede planer og tanker for klubben – og vi fik alle lejlighed til at lære hinanden bedre at kende – samtalegrupper, hvor ideer til klubbens aktiviteter blev debatteret.

30.04.2019  

Hvorfor er vi nu, som vi er?
Den personlighed vi hver især udvikler
– hvad skyldes den? Arv eller miljø?

Ebbe Taudorf er pensioneret overlæge. Ebbe gennemgik lidt om det menneskelige genom. Derefter så vi  filmen “Genetic me” af og med neurobiolog, videnskabsjournalist og forfatter Lone Frank. Læs mere Klik her.

15.02.2019
Opstartsmøde, som du kan læse mere via dette link: Referat – startmøde 15.02.19.