Gentofte tirsdag – kommende møder

Vi mødes tirsdage fra 10.00 til 12.00 i Frivilligcentret, Byens Hus, Hellerupvej 24, 2900 Hellerup – i lokalet Store Claus på 1. sal.

24.09.2019

Blekingegadebanden

Finn Orbe fortæller om Blekingegade banden baseret på bøgerne af Peter Øvig Knudsen og Jørn Moos.

Blekingegade banden huserede i perioden fra omkring 1970 til de blev arresteret den 13/4-1989, og vi skal høre om den ideologiske baggrund bag dannelsen af denne gruppe, hvor Gotfred Appel var ophavsmanden og den åndelige leder indtil han blev udrenset , dens  etablering af nødvendige kontakter med PFLP, deres forskellige lovlige og ulovlige aktiviteter samt deres fortsatte ”legitimerede” støtte til Fronten. Vi kommer også til at høre om deres etiske og moralske overvejelser, deres opgør med dels Godfred Appel samt de tab, som gjorde gruppen til en endog meget homogen enhed og endeligt om samfundets forsøg på at jagte dem.

01.10.2019

Gentofte Kommune i fortid og nutid

Flemming Noes-Rasmussen, formand for Lokalhistorisk Forening i Gentofte, fortæller om udviklingen i kommunen. Vi får historien om de engelske rækkehuse i Klampenborg og andre eksempler fra lokalområder i kommunen. Vi hører om foreningens bøger om kommunens historie og udvikling – og får ideer til mulige vandreture i kommunen, som kunne indgå i klubbens fremtidige program.

26.11.2019

Besøg i Mærsk Tower


Maks 25 deltagere – Tilmelding senest 30.09.2019

Det nye fyrtårn på Københavns Universitet, Mærsk Tårnet, ligger på Nørrebro midt i København og markerer et nyt kapitel for den sundhedsvidenskabelige forskning i Danmark. De ca. 10.000 forskere og studerende ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet har i 2017 fået 42.700 m2 ultramoderne faciliteter til forskning og undervisning i sygdomme og sundhed.

Vi kommer ind bag facadens 3300 kobberskodder og helt ind på laboratorieetagerne. Vi oplever prisvindende arkitektur med imponerende auditorier og hyggelige studiekroge og et kig ud over byen – og til Sverige – fra 75 meters højde. Du kan også se et 168 timer langt videoværk i Mærsk Tårnets foyer og komme med ned i Panums kældergange til kunstneren Poul Gernes’ farveeksplosioner.