Medlemmer og venteliste

De to klubber har fælles medlemsregistrering og en fælles venteliste for optagelse af nye medlemmer. Ventelisten er desværre nødvendig, dels fordi klubberne ikke skal være større, end der nemt kan etableres nye personlige kontakter, dels fordi pladsen i de to klubbers mødelokaler er begrænset.

Hvis du ønsker at komme på ventelisten
Hvis du er bosat i Hørsholm kommune og er en mand der er fyldt 60 år, har du mulighed for at komme på ventelisten ved at udfylde felterne i formularen nedenfor og trykke på ‘Tilmeld’:

Du bedes i din ansøgning i feltet ‘Kommentar‘ angive, om du foretrækker medlemskab af mandagsklubben eller af tirsdagsklubben, og så vil vi så vidt muligt tage hensyn til dette ved næste optag af medlemmer fra ventelisten til en af klubberne.
 
Ved din afkrydsning af feltet ’Samtykke datadeling’ tilkendegiver du samtidig, at du giver tilladelse til opbevaring og behandling af dine personlige data i klubbens medlemsregister i henhold til GDPR-forordningen om persondata-beskyttelse som nærmere beskrevet nedenfor.
 
Når du er blevet optaget på klubbens venteliste vil du modtage en mail med adgangskode til klubbens Medlemsportal, hvor du selv kan supplere med yderligere oplysninger om din baggrund og interesser.
 

Hvis du allerede er medlem
Hvis du allerede er medlem og ønsker at komme ind på klubbens fælles Medlemsportal skal du bruge følgende link: http://hemingwayclubhr.klubonline.dk/

Du vil som medlem også tidligere have modtaget et password til Medlemsportalen. Har du glemt dit password kan du via din mailadresse få tilsendt et nyt. Er der problemer, så skriv til  hemingwayclubhr@gmail.com

Persondatapolitik
Som medlem – eller kommende medlem på venteliste – af Hemingway Club Hørsholm Rungsted skal vi have dit samtykke til opbevaring og behandling af dine personlige data i klubbens medlemsregister. Det er jo ikke personfølsomme oplysninger, du har givet, men blot navn, adresse, telefonnummer og mailadresse samt lidt om din baggrund (som du vil dele) og dine interesser – med henblik på dannelse af netværksgrupper, som er vigtige for klubbens liv.

I henhold til den nye GDPR-forordning, om persondata-beskyttelse, der trådte i kraft sidste år, skal vi indhente et såkaldt aktivt og informeret samtykke til, at de data, som du selv har afgivet i forbindelse med indmeldelsen og oprettelsen af din personprofil på vores lukkede medlemsportal, er tilgængelige for de øvrige medlemmer og klubbens administrative udvalg. Din afkrydsning af ’Samtykke datadeling’ betragtes som et sådant aktivt og informeret tilsagn.

Samtidig vil dit samtykke også omfatte din accept af, at vi på klubbens hjemmeside og vores lukkede Facebook-side af og til kan lægge billeder op fra vores arrangementer, som du evt. måtte optræde på.