Rudersdal 2 – kommende møder

 

 

Foredrag den 15. august 2019

Slum, sammenhold og sæbe – Røde kors i Kenya

ved Søs Stadil (Blixen klub Rudersdal)

I min egenskab af frivillig i Røde Kors var jeg så heldig i november at være udsendt sammen med 10 andre for at se Røde Kors projekter i slumkvartererne i Kenya. Det var en stor oplevelse på godt og ondt. Gribende at se, hvor fattigt folk bor i slummen, men også opmuntrende at se, hvordan Røde Kors er med til at gøre en stor forskel i de fattiges liv.

Mine indtryk bliver til en fotofortælling som jeg gerne vil formidle, så flere danskere kender til, hvad Røde Kors arbejder med ude i den store verden.

 

Foredrag den 29. august 2019

Med kikkerten for det andet øje. En IPCC-skeptiker tager bladet fra munden 

ved professor emeritus, dr. scient. Johannes Krüger Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Københavns Universitet

Spørgsmålet om årsagen til nutidens klimaforandringer og de mange følgevirkninger er mere kontroversielle, end det fremstilles af FN´s klimapanel IPCC og nyhedsmedierne, for naturen selv viser noget andet end de computer-producerede klimamodeller.

Men det er vore politikere ude af stand til at opfange og reagere rationelt på, for de lukker sig selv ude fra relevant og korrekt information. Det skyldes først og fremmest, at det politiske miljø er stærkt præget af meningspres og selvcensur.

 

 

 

Ud-af-huset-arrangement den 5. september 2019

Hvor meget ved du om den danske filmhistorie?

Kom med på turen til Nordisk Films studier i Valby den 5. september.

Nordisk Films ”Bag kulissen”-rundvisning kredser lige netop omkring dansk filmhistorie. På denne guidede tur får vi 75 minutters underholdning fyldt med fantastiske fortællinger om farverige filmproduktioner og finurlige filmtricks fortalt af Nordisk Films rundvisere. Kom med ”bag kulissen”, når Nordisk Film åbner portene til verdens ældste – stadig producerende – filmselskab, og tag med på opdagelse bag de lukkede scenedøre i en filmby, der rummer historiske og levende fortællinger om alt fra dristige jungleeventyr, royale rygeskure og morsomme mordgåder. På Nordisk Films ”Bag kulissen”-rundvisning vil du lære om både højdepunkter og lavpunkter i Nordisk Films historie, og du vil blive klogere på, hvordan et mere end 100 år gammelt filmselskab stadigvæk kan være moderne i dag.

På rundvisningen vil vi også lægge vej forbi nogle af Nordisk Films gamle scener, der har huset nogle af Danmarks mest populære tv-shows og optagelser op gennem tiden.

Vi mødes den 5. september kl. 11.50 foran Nordisk Film på Mosedalvej 14, Valby.

Du tilmelder dig turen ved at indbetale 125 kr. til klubbens konto i Danske Bank, reg. nr. 9570, kontonr. 12665733 med angivelse af dit navn og gerne med teksten ”Nordisk Film”.

Tilmelding skal ske senest 22. august 2019.

 

 

Ud-af-huset-arrangement den 17. oktober 2019

Arbejdermuseet og rundvisning hos familien Sørensen

Den 17. oktober 2019 arrangerer Hemingway Rudersdal Club 2 en tur til Arbejdermuseet incl. en rundvisning hos familien Sørensen. Hvordan var en arbejderfamilies liv med otte børn, arbejde, og fest fra 1885-1990? Det viser den spændende udstilling med udgangspunkt i familiens hjem på Østerbro i København. Fra land til storbyliv.

Familien Sørensen bestod af Peter Martin Sørensen, Karen Marie Sørensen og deres otte børn. Peter Martin var arbejdsmand, Karen Marie gik hjemme. Efter at have boet i mange forskellige lejligheder flyttede familien i 1915 ind i en toværelses lejlighed på Østerbro. Denne lejlighed er udgangspunktet for udstillingen om familiens liv i hverdag og fest. I 1915 boede fem af Sørensen-familiens børn stadig hjemme. Karen, 27 år, passede hjemmet, Kristian, 26 år, arbejdede i Frihavnen, Anna, 21 år, var på vej ud at tjene, og Yrsa, 19 år og Olga, 17 år, arbejdede som tyende hos finere herskaber.

Da forældrene døde sidst i 1940’erne, blev Karen og Kristian boende i lejligheden, og i midten af 1960’erne overtog søsteren Yrsa den. Yrsa giftede sig aldrig. Hun arbejdede som rengøringskone og passede til sidst toiletter på Hovedbanegården. Yrsa blev boende til december 1989, hvor hun flyttede på plejehjem, uden stort set at have ændret på lejlighedens indretning siden 1915. Arvingerne forærede alt indhold fra lejligheden til Arbejdermuseet, der nu kan fremvise den som et eksempel på den ufaglærte arbejders lejlighed fra begyndelsen af 1900-tallet.

Vi mødes foran kl. 11.50 foran museet, som ligger i Rømersgade 22, overfor Torvehallerne og tæt på Nørreport Station. Efter rundvisningen vil der være lejlighed til at gå rundt i museets øvrige samlinger og få en kop kaffe el. lign. i museets restaurant ”Café & Øl-Halle”.

Du tilmelder dig ved at indbetale 50 kr. til klubbens konto i Danske Bank, reg. nr. 9570, kontonr. 12665733. Husk at anføre dit navn og teksten ”Arbejdermuseet”.

Tilmeldingsfristen er 5. oktober 2019, og da der er begrænset deltagerantal, gælder først til mølle-princippet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foredrag torsdag den 24. oktober 2019

Ta’ tilbage i tiden på de Dansk-Vestindiske Øer

ved tidl. overlærer og kommunalbestyrelsesmedlem i Rudersdal kommune Jens Bruhn

Jens Bruhn vil tage os med på en super spændende postkorthistorisk rejse til de tidligere tre danske øer i Vestindien. Her vil tilhørerne opleve hverdagslivet på øerne i tiden mellem 1900 til 1917 og komme oplevelsestur gennem byerne Charlotte Amalie, Christianssted og Frederikssted. Her vil der blandt andet blive budt på havne- og torveliv, besøg i de mange trossamfunds kirker og en tur gennem den sorte befolknings boligområder. Også en tur i sukkermarkerne vil der blive tid til inden Dannebrog bliver strøget den 31. marts 1917.

 

 

 

Foredrag den 7. november 2019

”Det ordentlige menneske”

ved forfatter, samfundsdebatør og lektor emeritus ved RUC Henrik Jensen

Henrik Jensens stemme gør sig især gældende i offentligheden indenfor historie, kultur og samfundsproblemer. Specielt med sin bog ”Det ordentlige menneske” (2009) og sine indlæg i Jyllands Posten har han sat begrebet ”ordentlighed” på dagsordenen.

”Ordentlighed”. Det emmer af historie, af forgangne tider, af mormor. Men ordentlighed er kittet i samfundet, i fællesskabet og i vores omgang med hinanden. Og når ordentligheden forvitrer, falder de forpligtende fællesskaber fra hinanden. Derfor, insisterer Henrik Jensen, må vi genfinde det ordentlige menneske. Pligt er trængt i baggrunden til fordel for rettigheder, og normen er blevet en selvets kultur, en umodenhedskultur, hvor alle vægrer sig mod at blive voksne. Det ordentlige menneske er et opgør med offer-mentalitet, egoisme og dårlige undskyldninger.

Hvordan kom vi fra pligt-kulturen til rettighedskulturen? Fra at yde til at nyde? Ja, man kan jo blive det ordentlige menneske, man allerede har i sig. Skønheden og tilfredsstillelsen ved at gøre sin pligt og være der for andre er ikke uvæsentlig. Det ordentlige menneske giver sit eget liv værdi ved at give andre menneskers liv værdi.

Tanker om ordentlige mennesker indebærer naturligvis dannelsesbetragtninger, “med ordentlige mennesker” tænker Henrik Jensen på dem, som ikke blot opfører sig pænt og er imødekommende over for andre, men på mærkværdig vis er i stand til – i stort og småt – at se tingene også fra andres synsvinkel og forholde sig til sig selv med distance. Det er i opvæksten, gennem opdragelse og uddannelse, at den enkelte får en grundlæggende fornemmelse af, hvad der er ret og uret.

 

 

 

Dato      Emne:                                                                               Foredragsholder:                          

15-08    Slum, sammenhold og sæbe                                   Søs Stadil

22-08     Om Storm P.                                                                 Leif Jürgensen/Jan Haugvik

29-08    Om klimamyten                                                           Johannes Krüger

 05-09    Besøg hos Nordisk Film                                                     

12-09     10 ting vi ikke véd om lys                                        Anne Bay

19-09     Sårbarhed i det moderne samfund                   Jesper Djurhuus

26-09     ?

03-10     Orient-Expressen                                                       Otto Freisleben

10-10     Thorvald Stauning – demokrati eller kaos      Henning Grelle

17-10      Besøg på Arbejdermuseet

24-10      Ta’ tilbage i tiden De dansk-vestindiske øer Jens Bruhn

31-10      Netværksmøde

07-11       Det ordentlige menneske                                     Henrik Jensen

14-11       ?

21-11       Ud-af-huset-arrangement

28-11       ?

05-12      Tordenskjolds liv og levned                                 Gunnar Sørensen

12-12      Julefrokost